Ar miegoti kartu su kūdikiu? Medikai pataria leisti mažyliui turėti savo erdvę

Pagaliau išvydusios savo 9 mėnesius lauktą mažylį mamos nori kuo ilgiau būti su juo. Tačiau akušeriai bei neonatologai pataria miegoti atskirai, kūdikį paguldant į savo lovelę. Medikai įsitikinę, kad pirmosiomis naujagimio gyvenimo savaitėmis reikėtų vengti bet kokios rizikos, be to, tėvų lova mažyliui yra tiesiog per minkšta. Kiekvienoje ligoninės palatoje įrengtos lovelės, o namuose, jei tėvai nespėjo įsigyti lovelės, gali pagelbėti dėžutė – tai švari erdvė su reikiamo kietumo čiužinuku.Be to, pirkdami dėžutę tėvai prisideda ne tik prie savo, bet ir prie dar vieno mažylio patogaus miego.

Noras visada būti šalia mažylio didina riziką

Vilniaus gimdymo namų akušerė ginekologė Rūta Liutkevičienė teigė, kad dažniausiai ką tik pagimdžiusios moterys yra kupinos baimės ir nežinios, kaip prižiūrėti kūdikį – šiais laikais gali susipainioti tarp įvairių iš visų pusių atskriejančių patarimų ir internete pateikiamos informacijos.

Akušerė ginekologė pastebi vieną visoms naujoms mamos būdingą norą – kuo ilgiau būti šalia mažylio. Šis noras – suprantamas, tačiau vis dėlto naujagimiui jau nuo pirmųjų dienų reikėtų leisti išsimiegoti savarankiškai.

„Man kiek keistai atrodo tas migdymas šalia savęs – kiekvienoje pogimdyvinėje palatoje tikrai yra lovelės. Nežinau, ar tai noras būti kuo arčiau, ar tiesiog sudėtingiau kūdikį nunešti iki lovelės, jei gimdymas buvo sunkus. Dėl to, kad nuolat laikysite mažylį šalia savęs, ryšys nebus stipresnis. O jei pavargusi mama miega visiškai šalia… Tai nėra labai saugu – gali netyčia jį užspausti, ar tiesiog užgauti ranka.Lovelę juk galima prisitraukti arčiau savo lovos, tačiau geriausia, kad mažylis turėtų saugią erdvę“, – sakė pašnekovė.

Ji taip pat svarsto, jog jei mažylis ir grįžus namo miega tėvų lovoje, vėliau jis gali išgyventi stiprų stresą, kai galiausiai reikės persikraustyti į savo lovą.

„Esu girdėjusi įvairių nuomonių, tačiau diskusijose svariausias argumentas, manau, yra mažylio saugumas“, –sakė R. Liutkevičienė.

Optimalaus dydžio dėželė imituoja gimdą

Akušerė ginekologė Diana Ramašauskaitė atskleidė, jog ką tik gimęs naujagimis yra padedamas mamai ant krūtinės. Tačiau gavus pogimdyvinę palatą reikėtų iškart pradėti naudoti ten stovinčią lovelę.

„Kai perkeliame mamą iš gimdymo palatos į tą, kurioje ji praleis dar dvi-tris paras, paprastai rekomenduojame, kad vaikas miegotų naujagimio lovytėje. Dalis moterų šių rekomendacijų neklauso“, – sakė medikė.

D.Ramašauskaitė taip pat akcentavo, jog šis patarimas duodamas dėl saugumo sumetimų – mama dažniausiai po gimdymo būna pervargusi ir gali netikėtai užmigti, nusvirti ant naujagimio.

„Tikrai neretai randame naujagimius mamų lovose. Jei mama nemiega – gal dar nieko tokio, tačiau tokiu atveju bent jau turėtų būti ant atskiro patiesaliuko, ne paguldytas tiesiai į jos patalus“, – sakė D. Ramašauskaitė.

Vaikų ligų gydytoja Vilma Jankauskienė paaiškino, kodėl kūdikiui reikia mažesnės erdvės ir kieto čiužinio.

„9 mėnesius nešiotas mamos ir buvęs nedidelėje erdvėje, po gimimo jis taip pat geriau jaučiasi mažesnėje erdvėje. Kodėl reikia kietesnio čiužinuko? Tiesiog minkštesnėje lovoje didesnė tikimybė, jog ištiks staigios kūdikių mirties sindromas. Be to, kol kūdikis dar nesėdi, jo stuburas yra visiškai lygus. Būtent dėl šios priežasties kūdikiams nereikia pagalvės – jų stuburas neturi tų linkių, kurie susiformuoja atsisėdusi ar atsistojus, pradėjus vaikščioti“, – sakė V. Jankauskienė.

Tai kartu yra viena iš priežasčių, kodėl medikai nerekomenduoja mamoms miegoti kartu su kūdikiu – suaugusiųjų lova jiems yra tiesiog per minkšta. Antra, kūdikiai dažniausiai tėvų lovoje būna šlapi, prakaituoja. Kodėl?

„Jie įsmunka į tas „duknas“ ir jiems ten negerai. Tikrai negerai. Jei jau kūdikis yra neramus ir tampa per sudėtinga prie jo kaskart keltis naktį, rekomenduoju „Kūdikėlio lizdo“ dėžutę tiesiog pasidėti į lovą. Toks sprendimas – optimalus variantas, kūdikis visada bus čia pat, bet savo mini lovoje“, – sakė vaikų ligų gydytoja.

Suomių sprendimas: ne vaizdas, o praktiškumas ir saugumas

Jei kūdikis miega dėželėje, jam nereikia ir apkloto, nes tarp nedidelės dėžės sienelių susiformuoja reikiamas mikroklimatas. Dėžutė naudojama mažiausiai 3 mėnesius. Vaikų ligų gydytoja V. Jankauskienė svarsto, jog vėliau kai kuriems vaikams ji darosi ankšta savo parametrais.

„4 mėnesių vaikas jau pradeda verstis ant šono – kai jis pradeda judėti, dėžutė pasidaro ankšta”, – kalbėjo pašnekovė.

Gana naują Lietuvoje iniciatyvą – kūdikio dėželes-kraitelius, kai vienu ypu įsigyjama ir dėžutė saugiam mažylio miegui, ir visi jam reikalingi daiktai, drabužiai, akušerė ginekologė R. Liutkevičienė įvertino kaip saugią ir ekonomišką lovelės alternatyvą.

„Taupydami lėšas žmonės neretai skolinasi loveles iš draugų – tačiau jos jau gali būti nesaugios naudoti, – kalbėjoR. Liutkevičienė. – Šios dėželės labai išplito Suomijoje– ten žmonėms svarbu saugumas ir praktiškumas. Na, Lietuvoje vis dar labai svarbu, ką pasakys kiti, ką pasakys močiutės, tetos.“

Vienintelis minusas: „O jei kas ką pagalvos?“

R.Liutkevičienė taip pat pabrėžė, kad naujagimiai guldomi į loveles be pagalvių, nėrinukų, kaspinėlių – pagražinimus pataupykite vyresniam amžiui.
„Naujagimių stuburo fiziologiniai linkiai turi susiformuoti. Įvairūs nėrinukai, kiti pagražinimai – nesame tikri, ar jie saugūs, nes mažylis visus daiktus pažįsta juos kišdamas į burnytę. Jei lovytėje yra raištelių, kaspinėlių, vaikui žaidžiant vėlgi gali įvykti nelaimingas atsitikimas“, – perspėjo akušerė ginekologė.
Neonatologė bei vaikų kardiologė doc. dr. Ramunė Vankevičienė džiaugėsi ir tuo, jog vienai šeimai įsigijus kūdikio kraitelio rinkinį, kitas, kuriame yra kietas čiužinukas ir neperšlampama paklodė, padovanojamas naujagimiui, kurio tėvai neturi galimybių įsigyti lovelės.

„Miegoti kartu – nėra draudžiama. Tačiau naujagimis juk pats nereikalauja miegoti su mama. Toks noras atsiranda jau vėliau, kai vaikas supranta, kas ta mama, atsiranda psichologinis ryšys“,– sakė medikė.

„Dėžė yra sukurta tikrai tobulai. Dabar vienintelė likusi problema – tai mūsų visuomenė požiūris, – priduria akušerė ginekologė R. Liutkevičienė. –Išgirdau tokias frazes iš kelių gimdyvių: „Na, aš taip ir įsivaizduoju, kaip su šia dėže nuvažiuočiau pas anytą…“ Kodėl reikia pompastikos, o praktiškumas ir saugumas tuomet lieka antroje vietoje?“.

http://www.tavovaikas.lt/vaikas/vystymasis/kur-ir-kaip-guldyti-kudikius

Grįžti į tinklaraštį
1 3