Kūdikio lizdas siekia, kad Lietuvoje visi naujagimiai būtų lygūs

„Daug kas manė, kad iniciatyva Visi naujagimiai lygūs bus laikina ir trumpa. Tačiau noriu pasakyti, kad esu labai užsispyrusi, todėl ši iniciatyva nesibaigs tol, kol Lietuvoje gims kūdikių ir kol jiems bus dovanojamas Kūdikio lizdas. Nes būtent dėl šio tikslo aš ir atėjau į socialinį verslą“, – ryžtingai nusiteikusi tvirtina Rasuolė Jasnauskienė, socialinės iniciatyvos Visi naujagimiai lygūs sumanytoja ir Kūdikio lizdo kaip kraičio dėžės autorė, gamintoja bei platintoja.

Pasak Rasuolės, idėja imtis šios socialinės iniciatyvos ir apdovanoti kiekvieną naujai gimusį mūsų šalies pilietį kūdikio kraičio dėžėmis, nepriklausomai nuo jo šeimos ekonominės ir socialinės padėties, brendo jau seniai.

Breakfast part
Rasuolės pasakojimo apie iniciatyvą „Visi naujagimiai lygūs“ pusryčių dalyvės klausosi susidomėjusios.

„Kai sūnaus šeima laukėsi pirmo vaikučio, o mes – pirmojo anūko, ieškojome jiems dovanos. Ir tada vyras pasiūlė – štai suomiai tokias dėželes dovanoja. Kai susipažinome su jų turiniu, pamačiau, kad ji ypatinga – ne šiaip sau dėželė, o pirmoji saugi kūdikio lovelė. Tuomet ir pamaniau, kodėl tokios kūdikio kraičio dėžės nepradėjus dalinti ir Lietuvoje“, – socialinio verslo pradžią prisimena versli mama ir močiutė.

Gamintojų paieška ir parengiamieji darbai užtruko bene pusmetį, o Kūdikio lizdo idėjai nugludinti ir asortimentui tinkamai suformuoti prireikė visų trejų metų. Dabar lietuviškasis Kūdikio lizdas pelnytai gali didžiuotis neturintis analogų pasaulyje: jį papildo ir patentuotos lingės, ir bendradarbiaujant su profesionaliais menininkais kuriamas meninis dėžių apipavidalinimas, ir optimali kraičio sudėtis, leidusi sumažinti savikainą ir Kūdikio lizdą padaryti labiau prieinamą šeimoms.

Kurdama Kūdikio lizdą, Rasuolė galvojo ir apie sunkiau gyvenančias mamas, negalinčias įsigyti kūdikiui naujų reikmenų. Taip gimė socialinė iniciatyva „Visi naujagimiai lygūs“, kurios pagrindinis siekis – aprūpinti kūdikio kraičio dėžėmis kuo daugiau mamų, kurioms reikalinga pagalba. Principas labai paprastas: kaskart, kai tik kokia nors šeima įsigyja pilnos komplektacijos Kūdikio lizdą, kuklesnis kraitis keliauja būsimai mamai, kurią globoja visuomeninės organizacijos. Jau nuo seniau buvo bendradarbiaujama su Krizinio nėštumo centru, o nuo advento kūdikio kraiteliai pasieks ir Daugiavaikių šeimų asociacijai MES priklausančias mamas.

Rasuolės Jasnauskienės atstovaujama VšĮ „Kūdikio lizdas“ ir Jurgitos Pocienės įkurta Daugiavaikių šeimų asociacija MES advento išvakarėse pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurioje numatoma, kad 95 EUR vertės naują Kūdikio lizdą gaus tos asociacijai priklausančios besilaukiančios moterys, kurias asociacija atsakingai parinks, matydama, kad dovana bus tinkamai naudojama – nesugadinta, neiššvaistyta ir neperparduota.

„Taigi kuo daugiau tėvelių įsigis pilnų dėžučių, tuo daugiau mes jų galėsime dovanoti toms mamoms, kurioms jų labiausiai reikia“, – paaiškina Kūdikio lizdo autorė.

Būtiniausi reikmenys kūdikiui ir mamai

Kokių daiktų ras tėvai, įsigiję pilnos komplektacijos, beveik 15 kg sveriančią, iš gamtai draugiško perdirbto kartono pagamintą Kūdikio lizdo dėžę? Rasuolė patikina, kad į ją įeina viskas, ko reikia kūdikiui maždaug iki 6 mėnesių ar netgi metų, o jo mamai – pirmaisiais mėnesiais po gimdymo: pirmieji drabužėliai iš natūralios arba organinės medvilnės, patalėliai, ploniausios pasaulyje sauskelnės naujagimiui ir įklotai po gimdymo mamai, taip pat kūdikio priežiūros reikmenys, kuriuos gamina verslo etikos griežtai paisančios užsienio kompanijos.

Rasuolės platinama kūdikio kraičio dėžė ypatinga dar ir tuo, kad lovelės dugne esantis čiužinėlis yra tinkamo kietumo, pralaidus orui, taigi apsaugo kūdikį nuo ūmios kūdikių mirties sindromo. Lietuviškasis Kūdikio lizdo čiužinys turi užvalkalą, kurį galima nuvilkti ir išskalbti. Prie dėžės tvirtinamos specialios lingės leidžia kūdikį pasupti ir ramiai užmigdyti. Be to, galima rinktis skirtingą kraičio dėžės apipavidalinimą: pavyzdžiui, tėvai, mėgstantys šiuolaikinį meną, gali įsigyti kraičio dėžę Motinystės veidai ir spalvos, dekoruotą žinomo dailininko Vytauto Tomaševičiaus tapybos darbų reprodukcijomis.

Naująjį Kūdikio lizdo asortimentą sudaro 41 daiktas kūdikiui ir mamai. Šiuo metu tokia dėželė kainuoja 286 EUR vietoj ankstesnių 380 EUR. Panašų kraitį naujagimiams ruošiančiose užsienio šalyse jo kaina siekia 400–600 EUR.

Lietuvoje tokias kūdikio kraičio dėžes, nepriklausomai nuo to, kokioje aplinkoje gimė, kol kas gauna tik Kauno rajono ir Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijose deklaruoti naujagimiai. Tai šių savivaldybių dovana mažiesiems Atkurtos Lietuvos 100-mečio proga.

„Tačiau gera žinia yra ta, kad Kauno rajono savivaldybė galvoja ir 2019 m. visiems kūdikėliams jas dovanoti. Mano siekis – kad kiekviena Lietuvos gimdyvė gautų tokį kraitį“,– neslepia džiaugsmo Rasuolė.

daugiavaikes
Iš kairės į dešinę: daugiavaikės mamos Kristina, Jurgita ir Alina juokauja, kad dėl tokios dovanos kūdikiui ryžtųsi susilaukti dar vieno vaiko.

Kiekvieno vaiko gimimas – ir džiaugsmas, ir pareiga

„Labai graži mintis ir iniciatyva. Kadangi man šešis kartus teko patirti tapimo mama virsmą, žinau, kad tuo metu, kai laukiasi ir susilaukia kūdikio, dažna neturi laiko net pagalvoti, kiek visko reikia susipirkti. Tuo labiau kad ir finansinės galimybės ne visų mamų vienodos“, – Rasuolės puoselėjamą iniciatyvą giria Daugiavaikių šeimų asociacijos MES lyderė, šešių vaikų mama Jurgita Pocienė. Jos nuomone, kai šeimoje gimsta nebe pirmas vaikas, dažniausiai naudojamasi tuo, kas jau turima, tad paskesni vaikai lieka savotiškai nuskriausti.

Kūdikio lizdo dovana yra labai vertinga. Jeigu laukčiausi dar kartą, pati norėčiau tokios dovanos. Manau, kad civilizuotame pasaulyje naujas žmogus turėtų būti sutinkamas su džiaugsmu, ir tai turėtų būti ne tik tėvų, bet ir visuomenės pareiga. Jeigu norime, kad Lietuvoje būtų didesnis gimstamumas ir šalis klestėtų, gimstančių vaikų turėtume labai laukti. Juk kiekvieno vaiko gimimas yra šventė, pats svarbiausias įvykis šeimos ir žmogaus gyvenime.

Pasak Jurgitos, būtų labai smagu, jeigu prie iniciatyvos Visi naujagimiai lygūs prisidėtų ne tik mama su tėčiu, bet ir verslas ar geriau gyvenančios šeimos. „Yra daug pasiturinčiai gyvenančių žmonių, ir tos šeimos, kurios galėtų sau leisti įsigyti pilnos komplektacijos Kūdikio lizdą, suteiktų džiaugsmo ne tik sau, bet ir dar vienai šeimai“, – apibendrina šešių vaikų mama.

Kūdikio kraitis – ir išgyvenančioms krizinį nėštumą

Krisis centre
Krizinio nėštumo centrui vadovaujanti Zita Tomilinienė (kairėje) džiaugiasi, kad Kūdikio lizdas pasieks jau antrą jų globojamą vienišą mamą.

Palūžusioms, abejojančioms dėl savo ateities besilaukiančioms moterims padedantis Krizinio nėštumo centras – dar vienas Kūdikio lizdo partneris. Į centrą besikreipiančios nėščiosios ne tik pasijunta išklausytos, suprastos, palaikytos, bet ir gauna emocinę, o reikalui esant – ir materialinę pagalbą.

Kaip pasakoja centro vadovė Zita Tomilinienė, moteriai apsisprendus būti vieniša mama, apninka abejonės, ar ji sugebės pasirūpinti visu tuo, ko prireiks jos kūdikiui. „Moteris tarsi patiria spaudimą iš išorės, kad turi gimdyti atsakingai, o neatsakingai gimdyti tiesiog negali. Visi užuot sakę, kad padės kartu užauginti vaikelį, įkalbinėja moterį gerai pagalvoti, nes ji daug ko neturi: gero darbo, gero vyro, namo. Ir, aišku, tuos gąsdinimus moteris priima tiesiai į širdį. Nors moteris nori ir pasiryžta gimdyti, jai reikia tiek materialinės, tiek emocinės pagalbos“, – krizes išgyvenančių nėščiųjų problemas vardija pašnekovė.

Anot Zitos, Krizinio nėštumo centre besilankančioms mamoms paprastai suformuojamas vadinamasis kūdikio kraitis iš padėvėtų daiktų ir rūbelių. „Tačiau žinia, kad Rasuolė sumanė padovanoti visiškai naujų daiktų kraitelį mūsų centro globojamai mamai, kuriai jo labai reikia, tikrai pradžiugino. Juk gauti naujų daiktelių yra visai kas kita, negu padėvėtų, kurie galbūt ne visada yra gražūs ir švarūs. Naujagimiui norisi bent jau kelių komplektų naujų ir gražių drabužėlių. Su džiaugsmu priėmėme šį pasiūlymą ir pradėjome bendradarbiauti“, – apie metus trunkantį bendradarbiavimą su iniciatyva Visi naujagimiai lygūs kalba Zita.

Kol kas Kūdikio lizdą yra gavusios tik dvi krizinį nėštumą išgyvenančios mamos. Tačiau Rasuolės puoselėjama idėją sutiko paremti Lietuvoje veikiantis DANSKE komercinis bankas: jo darbuotojai išrinko tris socialines iniciatyvas, kurioms norėtų skirti 5–15 EUR dydžio auką. Rasuolės žiniomis, iniciatyvai Visi naujagimiai lygūs buvo suaukota daugiau kaip 4300 EUR, todėl artėjant Kalėdoms vienišoms mamoms, daugiavaikėms ir socialinės rizikos šeimoms kūdikio kraitelių bus išdalinta gerokai daugiau.

Daugybė valstybinių iniciatyvų šeimos labui

„Džiugina tokios iniciatyvos“, – išsamiau susipažinusi su Visi naujagimiai lygūs tikslais ir priemonėmis, teigė socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja šeimos klausimais Kristina Paulikė. Pasak jos, tiek ministerijoje, tiek su šeimomis buvo ne kartą diskutuota, ar dalyti vienodą kūdikio kraitelį visoms šeimoms. Buvo siūliusiųjų pataupyti pinigus ir leisti tėvams pasirinkti kraitelio sudėtį.

„Ši Rasuolės iniciatyva, kad viena dėžutė dovanojama sunkiau gyvenančioms šeimoms, iš karto paverčia iniciatyvą kiek kitokiu socialiniu modeliu ir apskritai komercijai suteikia žmogiškąją prasmę“, – sako Kristina, pati su vyru auginanti 7 vaikus. Ji priduria, kad Demografijos migracijos ir integracijos 2018–2030 m. strategijoje viena iš numatytų gimstamumo skatinimo priemonių yra būtent kūdikio kraitis. Šią idėją esą labai palaiko ir premjeras. Kūdikio kraičio kiekvienam naujagimiui iniciatyvą ruošiamasi įgyvendinti visoje Lietuvoje, tik kaip tai bus daroma, dar tariamasi.

Pasak Kristinos, prasminga priminti ir apie valstybės vykdomas iniciatyvas, skirtas šeimos gerovės labui. Pavyzdžiui, jau baigiamas rengti bazinis paslaugų paketas šeimai. Jis bus privalomas kiekvienoje savivaldybėje.

„Formuodami šį paketą, mes pagalvojome apie viską. Pirmiausia – apie informavimo ir konsultavimo paslaugą, kurios būtų galima kreiptis pastojus ar susilaukus vaikelio. Ją privalės užtikrinti kiekviena savivaldybė: sudarys paslaugų žemėlapį ir visus paslaugų teikėjus. Beje, svarbu paminėti, kad paslaugas galės teikti ir nevyriausybinės organizacijos“, – pusryčiuose su Kūdikio lizdu sakė socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja.

Kita nemokama šeimai paslauga – pasirengimo šeimai ir tėvystės įgūdžių ugdymo užsiėmimai, finansuojami pagal Europos Sąjungos kompleksinių paslaugų šeimai programą. (Prie šios programos įgyvendinimo Visagino ir Ukmergės mieste prisideda ir portalą VERSLI MAMA administruojanti VšĮ „Versli mama“.)

Kalbant apie bazinių paslaugų šeimai paketą, verta paminėti naujagimių ir kūdikių profilaktinio sveikatos tikrinimo paslaugą, kurią patikėta administruoti Sveikatos apsaugos ministerijai. Ji labai svarbi vaikų raidos sutrikimų ir ankstyvosios reabilitacijos požiūriu: kuo anksčiau yra nustatomi įvairūs sutrikimai, tuo problemos labiau atitolsta ir gali būti visiškai išsprendžiamos.

Baziniame paslaugų pakete numatoma, kad gydytojas ir slaugytojas (akušeris) naujagimį namuose aplankys 1 kartą per 3 darbo dienas po išvykimo iš akušerijos stacionaro, o 1–2 kartus apžiūrės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. 1–6 mėn. kūdikis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje gydytojo ir slaugytojo bus apžiūrimas 1 kartą per mėn., o 7-12 mėn. kūdikis – 2-3 kartus per šį laikotarpį. Paslauga teikiama visiems vaikams nuo gimimo iki 1 metų.

Pagal bazinių paslaugų šeimai aprašą šeimoms bus teikiama ir psichosocialinė-psichologinė pagalba. Pasak Kristinos, ji turėtų būti ypač aktuali įvairias netektis, krizes, skyrybas, psichologinį, fizinį smurtą, taip pat krizinį nėštumą išgyvenančioms šeimoms, priklausomybių turintiems asmenims. Kai kurios šių paslaugų jau teikiamos, bet ne pilna apimtimi, kitos bus privalomos nuo 2019 m.

„Taip pat didiname finansavimą Tėvų linijai ir planuojame ilginti jos darbo laiką. Be to, įvertinome, kokios paslaugos yra aktualios, taigi didinsime finansavimą pozityviai tėvystei, psichologo paslaugoms, mediacijai, vaikų dienos centrams, kurių vis dar nepakanka ir, aišku, kūdikio kraiteliui“, – bazinio paslaugų paketo šeimai naujoves apibendrina ministro patarėja.

Mamos lavina vaikų kūrybiškumą

Alina
Artėjant Kalėdoms, Kūdikio lizde įsikurs „Mitinių būtybių užduočių knyga“. Jos kūrėja Alina tikisi, kad tai bus smagi dovana vyresniems šeimos vaikams.

Artimiausiu metu į dovanojamas kraičio dėžes pateks ir „Mitinių būtybių užduočių knyga“, kurią sukūrė penkių vaikų mama ir privačių vaikų darželių Baltų šalelė įkūrėja Alina Sinicė. Aktyvioji Alina ne tik sukasi versle, bet ir priklauso Daugiavaikių šeimų asociacijai MES, yra portalo VERSLI MAMA tinklaveikos narė.

Pasak Alinos, ugdymo įstaiga, kurią ji sukūrė, yra ne komercinis, o socialinis šeimos verslas, nes pelno dalis, kuri lieka, investuojama į įstaigos gerovę, plėtrą arba suteikiamos įvairios nuolaidos darželį lankančioms šeimoms. „Šia knygele norėjome pasidalyti ugdymo įstaigos metodika ir programa ne tik su mūsų šeimomis, kurios lanko darželį, bet ir su visa Lietuva. Sukūrėme knygą iš praktikos, norėdami, kad vaikai augtų mylėdami savo šeimą, šalį, kultūrą. Kad užaugę liktų čia, Lietuvoje, ir toliau kurtų savo šeimas, augintų vaikus“, – tvirtina versli daugiavaikė.

Baltų kultūrą Alina nusprendė pateikti per žaismingas užduotis. Kadangi vaikai mėgsta herojus, „Mitinių būtybių užduočių knygos“ herojais tapo baltų mitologinės būtybės: pvz., Perkūnas, Vėlinas, Austėja, Maumas, Medeina ir kt. Jos turi antgamtiškų galių, atsakingos už skirtingas sritis, viena su kita stipriai susijusios.

„Dvylikai mėnesių atrinkome dvylika būtybių. Per jas galima ugdyti vaikų emocinį intelektą, kalbėti apie gamtos virsmus, santykius tarp žmonių, šeimoje. Visos jos atspindi mūsų lietuviškąją kultūrą. Pusę knygelės palikome tuščią, kad vaikai galėtų patys kurti, piešti, klijuoti, žodžiu, lavinti savo kūrybiškumą“, – aiškina Alina ir tikisi, kad knygelė taps puikia dovana naujagimio susilaukusios šeimos vyresniems vaikams.

http://www.verslimama.lt/kudikio-lizdas-siekia-kad-lietuvoje-visi-naujagimiai-butu-lygus

Grįžti į tinklaraštį
1 3